Coolsculpting- dá sa zbaviť tvrdohlavého neželaného tuku aj bez liposukcie?

Mnohí z nás sa snažia vyzerať čo najlepšie. Veľakrát to stojí námahu, cvičenie, diéty... A ten tuk na bruchu, či vnútorných stehnách nie a nie odísť! Bohužiaľ, počet a rozmiestnenie tukových buniek je geneticky dané a v problémových partiách je niekedy nemožné sa ho zbaviť aj pri relatívne nízkych percentách celkového telesného tuku.
Možností ako sa ho zbaviť je niekoľko, poďme si ich teda priblížiť:
1.
100% dodržiavanie stravovacieho plánu a tvrdé tréningy určite spravia svoje, ale ak nie ste profesionálnym fitness nadšencom a máte aj iné povolanie a záľuby, zbaviť sa toho tvrdohlavého ostatku tukových zásob je takmer nemožné.
2.Liposukcia je chirurgická metóda odstránenia tuku, ktorá je tu relatívne dlho, je účinná okamžite a spoľahlivá, no vyžaduje celkovú anestézu, niekoľkotýždňovú regeneráciu, nosenie sťahovacieho prádla a vyradenie z bežného a pracovného života.
3.Neinvazívne metódy. V dnešnom svete veda a technika prináša možnosť odbúrania tukových vankúšikov aj bez pomoci skalpela, za pomoci využitia chladu/tepla, alebo rádiofrekvencie či HIFU (High-intensity focused ultrasound). Dnes sa budeme zaoberať jedinou FDA schválenou alternatívou liposukcie a tou je práve systém Allergan CoolSculpting fungujúci na pricípe kryolipolýzy.

Kryolipolýza ako metóda deštrukcie tukových buniek chladom bola objavená na Harvardskej univerzite v minulom desaťročí. Od tej doby bolo celosvetovo vykonaných viac ako 7 miliónov ošetrení, vedecká databáza PubMed po zadaní kľúčového slova ponúka 141 vedeckých štúdií (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=cryolipolysis). Je mimoriadne obľúbený medzi celebritami, ku krásnej postave si ním pomohli napríklad Jennifer Aniston, ktorá sa netají tým, že je fanúšíčkou neinvazívnych procedúr akými sú lasery a CoolSculpting. Khloe Kardashian a Kris Jenner dokonca vyhlásili, že „Každá ženská celebrita podstúpila toto ošetrenie.“Ako ošetrenie prebieha? Kedy uvidím výsledky?
Po konzultácií a zhodnotení očakávania a reálnych výsledkov nasleduje zakreslenie oblastí s nahromadenými tukovými vankúšikmi-na tieto miesta sa priloží aplikátor. Po použití ochranných prostriedkov začne samotné ošetrenie vákuovým prisatím vhodného aplikátora, sa spustí chladenie a cyklus (ošetrenie trvá 35-75 minút, podľa typu použitého aplikátora). Nasleduje 2 minútová masáž, pomocou ktorej sa rýchlejšie vyrovná teplota, tkanivo sa rýchlejšie prekrví a masážou sa pomôže rýchlejšie naštartovať proces odbúravania skryštalizovaných tukových buniek. Môže byť mierne bolestivá, v závislosti od citlivosti pacienta. 
Efekt sa väčšinou rozvinie do 90 dní, na prvej kontrole po 30 dňoch je väčšinou už strata tuku badateľná.
Ako zistím či som vhodný kandidát? Existujú nejaké kontraindikácie?
Odporúčam objednať sa na konzultáciu na kliniku, ktorá zákrok vykonáva. Tento zákrok nie je metódou chudnutia a je určený pre „fit“ ľudí s nahromadeným tukovým vankúšikom v konkrétnej oblasti. Nie je určený pre obéznych pacientov. Medzi kontraindikácie patria zriedkavé dedičné ochorenia ako kryoglobulinémia.
Stratu koľkých percent tuku môžem očakávať? Sú výsledky trvalé? Koľko ošetrení je potrebné absolvovať?
Jedným ošetrením sa predpokladá úbytok 20-27% tukových buniek z konkrétnej oblasti. Tieto výsledky sú trvalé, pretože tukové bunky (adipocyty) sa odstraňujú programovanou bunkovou smrťou (apoptózou) a tento proces je nezvratný.  Väčšinou je potrebné 1-2 ošetrenia).
Ako rýchlo sa môžem vrátiť do bežného života? Sú po zákroku nejaké obmedzenia?
Vrátiť sa do bežného života môžete okamžite, nie je potrebné nosiť špeciálnu bielizeň ani vynechať aktivitu. Najbližších niekoľko dní zvyknú pacienti pociťovať miernu bolesť prirovnávanú k svalovej horúčke. Tento jav spontánne vymizne. Obmedzenia nie sú žiadne, v deň ošetrenia môžete ísť dokonca aj cvičiť.
V ktorých oblastiach je možné použiť systém CoolSculpting?
-Podbradok
-Paže
-Bra fat
-Mužský hrudník
-Brucho (horné aj dolné)
-Chrbát
-Boky
-Vnútorné stehná
-Vonkajšie stehná
-Banana rolls
Dá sa touto metódou odstrániť aj podbradok a tuk na tvári?
Tento systém nie je určený na použitie na tvári, avšak na podbradok sa aplikuje bežne
Čím sa systém CoolSculpting odlišuje od oveľa lacnejších prístrojov kryolipolýzy?
Najmä bezpečnosťou a účinnosťou. Tento systém neustále monitoruje tkanivo pomocou systémov FreezeDetect a CoolControl, preto nie je potrebné obávať sa omrzlín, na rozdiel od napodobnenín, kde sú tieto komplikácie časté. V prípade, že tkanivo prestane normálne reagovať počas cyklu, prístroj ošetrenie automaticky ukončí. Ďalšou veľkou výhodou je zredukovaný počet ošetrení-väčšinou je to 1-2 na danú oblasť.


Zdroj foto: Coolsculpting, Archív MUDr. Mazreku 


Komentáre