Vyrážky na tvári v dospelosti signalizujú, že robíte niečo ZLE. Čo je ich spúšťačom a ako sa ich zbaviť?

Kto by to nepoznal. Nežiadúce otravné vyrážky na čele aj ďalších miestach tváre sa dokážu objaviť vždy v tú najmenej vhodnú dobu. Okrem toho si navyše pre svoj vznik väčšinou vyberajú to najviditeľnejšie miesto. Keď zabudneme na to, že vám výskyt akné pravdepodobne pokazí náladu, vyrážky zároveň signalizujú, že v starostlivosti o svoju pleť pravdepodobne robíte niečo zle. Zistite, čo patrí medzi príčiny ich vzniku a ako s nimi raz pre vždy zatočiť.

Výrazné akné alebo malé pupienky trápi väčšinu ľudí, aj keď už dávno nie sú teenagerom. Najčastejšie sa pritom tvoria práve na čele, ktoré patria medzi takzvané t-zóny, teda miesta náchylnejší k akné alebo čiernym bodkám. A čo ich spôsobuje? Na vine je väčšinou nesprávna starostlivosť o pleť v podobe nedostatočnej hydratácie, ale spôsobuje je aj stres a ďalšie škodlivé faktory.

Vznik vyrážok
Na akné býva otravné aj to, že jeho vznik je naozaj rýchly. Jeden deň máte pleť dokonale hladkú, čistú a jemnú ako zamat a druhé ráno sa prebudíte s škaredo začervenanými výraznými „boľákmi“ po celom tele. Ako je to možné? V koži sa vyskytujú vlasové folikuly, ku ktorým sú pripojené mazové žľazy. Keď sa žľazy upchajú mazom, vzniknú pupienky.

Za vyrážky môže stres
Vyrážky na čele bývajú známkou stresu. Ak sa teda príliš stresujete, môžu byť vyrážky na čele známkou, aby ste trochu zvoľnili. Skúsiť môžete rôzne relaxačné činnosti alebo si nájdite nový koníček, ktorý vás nebude stresovať. Pomôže vám to uvoľniť sa, zabudnúť na starosti a zmierniť psychické napätie. Nemenej dôležitá je ale tiež správna starostlivosť o pleť, ktorá výskyt akné minimalizuje.

Najdôležitejšia je pravidelná starostlivosť
Dajte si pozor na to, aby ste svoju pleť každý deň čistila. Ideálne čo najkvalitnejšími a najšetrnejším kozmetickými prípravkami, ktoré zohľadňujú typ vašej pleti. Pokiaľ máte precitlivenú pleť, voľte také, ktoré sú pre ňu špeciálne určené. Ideálne šetrné čistiace mlieka alebo gély. Počas čistenia tváre sa vyhnite teplej vode, lepšia je len vlažná, pretože horúca voda môže spôsobiť vznik vyrážok.

Na vine je zlá životospráva
Ak sa vám vyskytujú vyrážky na čele väčšinu času, možno by ste mali zamyslieť nad svojím jedálníčkom. Nejete náhodou moc soli, tukov či cukrov? Doprajete si každý deň čokoládu či iné sladkosti? Ak ste odpovedala áno, napravte to. Vyrážky totiž pravdepodobne signalizujú, že vás najskôr hnevá zažívanie. Aby ste svoje trávenie napravili, vynechajte na čas všetky delikatesy potraviny, čokoládu, tortičky, sladkosti a zemiačiky, oblúkom sa vyhnite tiež fast foodu. Uvidíte, že čoskoro spoznáte zlepšenie kvality vašej pleti.

Nemenej dôležitá pre kvalitu pleti je tiež jej pravidelná a hlavne dostatočná hydratácia. Je nutné, aby ste dodržiavali pravidelný pitný režim. Každý deň by ste mali vypiť aspoň 1,5 - 2 litre tekutín. Preferujte radšej čistú neperlivú vodu bez obsahu cukru. Pleť je okrem toho nutné hydratovať aj navonok. K tomu vám ideálne poslúži kvalitný denný a nočný krém pre citlivú pleť, ktoré sa do pleti dobre vstrebávajú, a nezanechávajú tak mastnú pokožku so sklonom k akné. Keď budete svoju pokožku pravidelne hydratovať, a navyše dodržíte aj všetky spomínané zásady správnej starostlivosti o pleť, máte veľkú šancu, že sa pre vás vyrážky čoskoro stanú minulosťou.

Zdroj foto: freepik.com


Komentáre