Čo (ne)jesť na večer a prečo? Týmto potravinám sa určite vyhnite!

Čo (ne)jesť večer?

Na blackliste sú hlavne sladkosti a tučné jedlá. Nejde len o priberanie. Telo si kvôli ťažko stráviteľným potravinám neoddýchne, pretože je zamestnané ich trávením. Jedlá plné soli zas prispievajú k opuchom a vysokému krvnému tlaku. Vieme, čomu sa večer radšej vyhnúť.

Nejde len o chudnutie, niektorým potravinám by ste sa pred spaním mali vyvarovať preto, že naruší kvalitu vášho spánku. Viete, čo večer radšej nejesť a nepiť?

Čokoláda a jednoduché cukry 

Zjesť čokoládu na posedenie pri televízií nie je určite ideálne, ak sa snažíte udržať si štíhlu postavu. Prijaté cukry pred spaním nestihnete spáliť a uložia sa vám v podobe tuku. Ide ale aj o to, že napríklad horká čokoláda obsahuje pomerne veľké množstvo kofeínu. Ten vás organizmus nabudí, a tým zhoršuje kvalitu spánku.

Ovocia a zelenina

Nenechajte sa zmiasť tým, že keď nie je dobré jesť na večer sladkosti, so zeleninou a ovocím máte vyhraté. Naopak. To, že je zdravšie zjesť misku ovocia než tabuľky, je síce pravda, pretože obsahuje vlákninu, ale stále má v sebe množstvo rýchlych cukrov. Surová zelenina ja zas na večer skutočne ťažká na žalúdok.

Červené mäso

Mäso je všeobecne na trávenie veľmi náročná potravina. Vôbec najhoršie zo všetkých druhov je na noc jesť červené mäso. Stráviť tento druh mäsa trvá niekedy organizmu až sedem hodín. Teda takmer celú dobu, kedy spíme. Ak milujete mäso, omnoho vhodnejšou variantou na večeru je biele mäso, teda morčacie, kuracie alebo ryby.

Alkohol

K večernej pohode často patrí alkohol. Pohárik je v poriadku, avšak pozor, aby ste nechytili slinu. Po alkohole síce zaspíte ako drevo, ale samotná kvalita spánku je veľmi zlá, o ráne nehovoriac. Črevá musia veľmi pracovať, aby alkohol odbúrali. Alkohol naviac odvodňuje organizmus, čo vás bude počas noci budiť.

Pikantné jedlá

Ak si myslíte, že svoje trávenie nakopnete tak, že si do svojho obľúbeného večerného jedla prisypete chilli korenie, tak ste na omyle. Trávenie síce podporí, ale omnoho vhodnejšie je jesť pikantné jedlá počas dňa. Korenisté jedlá totiž zvyšujú telesnú teplotu, a to spôsobuje nepokoj. Naviac vás môže obťažovať pálenie záhy, čo pred spánkom nie je vôbec príjemné.

Čo si teda večer dať?

Ideálnymi produktami na večer sú mliečne produkty. Ak máte pocit hladu, dajte si kefír alebo iný zakysaný nápoj. Utíšite hlad, potešíte trávenie a naviac dodáte telu bielkoviny a vápnik, ktorý sa v noci vstrebáva najlepšie.


Zdroj obrázkov: Unsplash

Komentáre