Tieto potraviny vás ochránia pred prechladnutím: Zaraďte ich do svojho jedálnička a prežijete zdravú zimu

Ak máte nádchu, väčšinou pomôže len veľa spánku a lieky proti prechladnutiu z lekárne. Pokiaľ sa však prechladnutie ohlasuje len miernym škrabaním v krku, bolesťami končatín alebo návalmi tepla, je dôležité konať rýchlo a urobiť všetko pre to, aby sa infekcia zastavila. Vitamíny sú dôležitými pomocníkmi, ktorí posilňujú imunitný systém a bojujú proti prechladnutiu. Tieto potraviny obsahujú veľa vitamínu C, a preto by mali byť v kuchyni vždy po ruke (aj keď nie ste prechladnutí).

CITRUSOVÉ PLODY
Pomaranč, citrón alebo limetka patria medzi vitamínových profesionálov. Pomaranč obsahuje 60 miligramov vitamínu C, šťava z citróna asi 53 mg. Pomaranč je najlepšie piť čerstvo vylisovaný ako šťavu a citrón s horúcou vodou a trochou medu ako čaj.

PARADAJKY
Medzi posilňovače vitamínu C patria aj paradajky. Či už ako džús, v cestovinovej omáčke alebo len tak: paradajky by ste mali mať vždy doma a jesť pravidelne, aby ste posilnili svoj imunitný systém.

ZELENINA
Či už karfiol, kapusta, ružičkový kel alebo brokolica: takzvaná kapustovitá zelenina je obzvlášť bohatá na vitamín C. Zeleninu môžete jesť jednoducho ako prílohu alebo pripraviť lahodné hlavné chody.

ANANÁS
Ananás obsahuje takmer 80 miligramov vitamínu C. Najlepšie je jesť čerstvo nakrájaný ako desiatu, pridať do müsli alebo pyré do smoothie. Mrazené ananásy je možné tiež rýchlo použiť do dezertu alebo ako ozdobu na pokrm.

BOBUĽA
Pol šálky jahôd obsahuje 44 miligramov vitamínu C. Sú teda absolútnymi vitamínovými jednotkami. Maliny a čučoriedky ale taktiež dodávajú telu dôležité živiny. Či už ako smoothie alebo v müsli: s lesným ovocím bojujete s každým prechladnutím.

Zdroj foto: Freepik.com

Komentáre