Ako sa chrániť pred melanómom: Opýtali sme onkochirurga MUDr. Miroslava Tomáša, PhD.

Prichádza leto a s ním aj opaľovanie sa pri mori či bazéne. Väčšine z nás sa opálená pokožka javí ako zdravá a sexi. Občas si opálením pomôžeme k tomu, že sú naše drobné jazvičky či strie menej viditeľné. Je tu však aj negatívum, ktoré nám nadmerné slnenie môže priniesť.

Nadmerné vystavovanie sa slnečným lúčom si vyberá svoju daň, je dokonca jedným z hlavných príčin vzniku rakoviny kože. Malígny melanóm kože, ako agresívna forma rakoviny je na vzostupe a v súčasnosti ním trpí stále viac ľudí. Nebezpečný melanóm nás pritom pri podcenení prvých príznakov a nedostatočnej prevencii môže i zabiť. Melanómy spôsobujú až 90 % úmrtí na kožné nádory.

Nárast výskytu lekári zaznamenali napríklad vo Veľkej Británii a v Spojených štátoch. V týchto krajinách sa za posledných štyridsať rokov zvýšil počet chorých až pätnásťnásobne. Najviac pacientov s melanómom je však u protinožcov. Jednou z príčin je tenká ozónová vrstva nad Austráliou a druhou je ich spôsob života. Keďže majú väčšinu dní v roku slnečno, častejšie svoju pokožku vystavujú nebezpečnému slnečnému žiareniu ako Európania.

S melanómom opakovane bojoval aj známy austrálsky herec Hugh Jackman. Na Slovensku bol za posledných 35 rokov zaznamenaný 4-násobný nárast. Výskyt celosvetovo rastie o 3 % ročne.


Spýtali sme sa preto onkochirurga, MUDr. Miroslava Tomáša PhD. ako sa pred melanómom chrániť a ak ho už pacient má, ako sa dá liečiť.

Čo je melanóm?
Malígny melanóm je zhubný nádor, ktorý vzniká v dôsledku nekontrolovaného delenia melanocytov. Melanocyty sú bunky nachádzajúce sa v spodnej vrstve kože. Ich prirodzenou funkciou je tvorba kožného pigmentu, melanínu, ktorý má ako „slnečník“ chrániť jadrá buniek pred pôsobením UV žiarenia a tým zabrániť poškodeniu bunky (a hlavne jadra, ktoré obsahuje genetickú informáciu v tzv. DNA) a vzniku porúch pri ďalšom delení buniek.

Melanóm môže prerásť do okolitého tkaniva alebo sa šíriť (krvou či lymfatickou tekutinou) do ďalších častí tela – metastázovať.

Melanóm vzniká buď z už existujúceho znamienka alebo na predtým neporušenej koži. Melanómy sú v prevažnej väčšine nádory kože. Niekedy môžu vznikať aj v iných častiach tela, napríklad v oku alebo na slizniciach tráviaceho či močovo-pohlavného traktu.

Melanómy tvoria 2 % všetkých nádorov a patria medzi najagresívnejšie typy rakoviny – spôsobujú až 90 % úmrtí na kožné nádory.

Ako sa dá pred rakovinou kože chrániť?
Dve slová – ochrana a samovyšetrovanie. Pod samovyšetrovaním si predstavme jednoduchú metódu, ktorý sa označuje ako „ABCDE“ metóda. Jednotlivé písmená označujú v angličtine veci, na ktoré by sme sa pri takom samovyšetrovaní mali zamerať: Asymetria (nepravidelnosť), Border (ohraničenie znamienka), Color (farebné zmeny), Diameter (priemer znamienka) a Elevation (vyvýšenie nad povrch). Užitočným nástrojom je v súčasnosti i mobilná aplikácia SkinVision, s ktorej pomocou ľahšie odhalíte podozrivé znamienka a fotoaparátom zaznamenáte ich zmeny. Tie potom môžete zdieľať so svojím kožným lekárom.

Ako sa melanóm diagnostikuje a lieči?
Diagnostika maligného melanómu patrí plne do rúk skúseného onkodermatológa. V diagnostickom procese skúma všetky kožné nálezy pomoc tzv. dermatoskopu – teda špeciálneho prístroja s UV svetlom a niekoľko násobným zväčšením. V súčasnosti máme k dispozícii aj technologicky vysoko sofistikované digitálne dermatoskopy, ktoré využívajú optické zariadenie s vysokou rozlišovacou a zväčšovacou schopnosťou až 70 - násobnou. Na základe digitálnej analýzy dokážu stanoviť mnoho špecifík pigmentovej škvrny (znamienka na koži), ktoré ešte nie sú voľným okom postrehnuteľné.

Liečba malígneho melanómu je riadená tzv. multidisciplinárnym prístupom – teda spoluprácou onkodermatológa, onkochirurga, onkológa a patológa. Základnou liečebnou modalitou je vždy pri malígnom melanóme chirurgická liečba, ktorá pozostáva z dvoch na seba nadväzujúcich krokov.

Krok č. 1 - radikálne odstránenie malígneho melanómu s okrskom (lemom) zdravej kože okolo nádoru s jeho následným histologickým vyšetrením (patologická analýza). Podľa aktuálne dostupných svetových odporučení je nutné pri malígnych melanómoch na trupe a končatinách do hrúbky nádoru 2 mm (patologický záver, tzv. Breslow) dodržať resekčné okraje (lem zdravého tkaniva okolo nádoru) minimálne 1 cm. V prípade, že bol malígny melanóm odstránený s nedostatočným okrajom (keďže nebolo podozrenie na melanóm) je nutná po odporúčaní onkodermatológa tzv. radikalizácia (rozšírenie) jazvy ďalším operačným zákrokom, ktoré sa robí ak nie je dodržaný bezpečný okraj, ktorý je odporučený.

Krok č. 2 -  je chirurgický výkon na tzv. regionálnej (spádovej) lymfatickej drenáži, teda lymfatických uzlinách, ktoré sú presne určené pre jednotlivé miesta výskytu. Sentinelová lymfatická uzlina je v poradí prvá lymfatická uzlina alebo skupina uzlín, do ktorých sa drénuje (odvádza) lymfatická tekutina z oblasti kože, kde sa nachádza melanóm.  Sentinelová biopsia je extirpácia sentinelových lymfatických uzlín (najčastejšie v počte jednej až troch uzlín) po ich identifikácii lymfoscintigraficky (najčastejšie používaný radioizotop Technécia), ktorá sa vykonáva tak, že sa do oblasti nádoru alebo už len jazvy podá radioaktívna látka, ktorá je po určitom čase "vychytávaná" práve v tej tzv. sentinelovej uzline a tie sa potom pri operácii odstraňujú. Na základe kompletnej patologickej analýzy kožného nádoru a lymfatických uzlín sa následne stanoví ďalší postup.

Zdroj foto: instagram, unsplash

Riešili ste už podobný problém? Nechajte nám komentár pod článkom.



Komentáre