TOTO je 5 najčastejších chýb, ktoré robíme pri čistení zubov

Mať zdravé a pekné zuby je dobrá vizitka. Je dôležité chodiť pravidelne k zubárovi, ale ešte dôležitejšie je správne sa starať o svoj chrup aj doma.

Mnohokrát robíme nevedome chyby, ktoré starostlivosť o naše zuby kazia. Prinášame vám tie najčastejšie.

Zlá tvrdosť zubnej kefky
Tu platí pravidlo, že extrémy sú zlé. Nie je dobré mať príliš tvrdú, ani príliš mäkkú kefku. Tvrdá kefka vám môže podráždiť ďasno a poškodiť zubnú sklovinu. Mäkká kefka potrebuje precíznu techniku a dostatok času k poriadnemu vyčisteniu zubov.

Zbytočné míňanie na drahé pasty
Veľa ľudí míňa na drahé špeciálne pasty, ktoré majú zuby zázračne vybieliť alebo uzdraviť. Zubná pasta je ale predovšetkým doplnkom k čisteniu. Dôležitá je správna technika. Pasta by mala byť hlavne príjemná, nemusí byť zbytočne drahá a stačí malé množstvo.

Čistíte si zuby často
Všetkého veľa škodí. Ak sa o zuby staráme správne ráno aj večer, stačí to. Ak máte potrebu čistiť si zuby po každom jedle, tak je dobré chvíľku počkať, pokým sa ustáli pH v ústach. Obzvlášť pri konzumácií kyslých potravín to nie je vhodné.

Nepoužívanie nite alebo medzizubnej kefky
Základné pomôcky pri čistení zubov je medzizubná kefka a niť. Tie dokážu vyčistiť miesta, kam sa s veľkou kefkou nedostanete. Používaním zubných pomôcok predchádzame zubnému kazu aj zápachu  úst.

Zlá technika čistenia
Správnu techniku čistenia by mali pacientov naučiť na dentálnej hygiene alebo v ordinácií u zubného lekára. Dobré je zuby čistiť systematicky, aby sme nevynechali žiadne miesto. Po večernom čistení by sme nemali konzumovať žiadne jedlo ani sladené nápoje.


Ako ste na tom vy? Čistíte si zuby správne? Napíšte nám do komentára pod článkom.

Zdroj foto: pexels.com

Komentáre