Nutričná poradkyňa Jana Trebulová: Chudnutie do plaviek sa začína práve teraz!

Už 7 rokov pomáhate ženám, ale i mužom túžiacich sa zbavenia nadbytočných kilogramov a s prípravou ich jedálneho lístka. Ako tento proces presne prebieha? 
Prvým krokom je, že sa musím dôkladne oboznámiť so stravovacími zvykmi klienta, s jeho zdravotným stavom, životnou situáciou, ale tiež s tým prečo chce schudnúť. Pretože toto všetko vie ovplyvniť ďalší môj postup. Taktiež si ho zmeriam na špeciálnej váhe, kde zistím nielen to koľko váži, ale aj koľko má tukov, svalov, vody, vnútrobrušného tuku a podobne. Na základe týchto všetkých informácií, potom robím zmeny v jedálničku. Vždy sa snažím v stravovaní urobiť jednu, maximálne dve väčšie zmeny tak, aby to bolo pre klienta prijateľné. Taktiež mu zaraďujem do jedálnička potraviny, ktoré obľubuje, prípadne sa dohodneme, že niektoré nové potraviny vyskúša.  
Potom mu pripravím jedálniček aj s receptami na dva týždne tak, že každý deň má 5 jedál – raňajky, desiata, obed, olovrant a aj večera. Každý deň sú tam iné jedlá. Klient sa nemusí báť, že prestojí celé dni v kuchyni. Jedlá si môže kľudne navariť aj na dva dni, prípadne si ich môže medzi sebou zamieňať obed za obed, raňajky za raňajky a tak ďalej. Takže celý môj jedálniček mu kľudne môže vyjsť aj na 3-4 týždne. 
Po mesiaci príde klient na opätovné preváženie a podľa výsledkov aplikujeme ďalšie zmeny v stravovaní a dávam mu už nie kompletný jedálniček, ale typy na jedlá aj s receptami. Dôležité však je, aby zmeny klient prijal a bol s nimi stotožnený, len vtedy môžeme pokračovať ďalej. Stravovanie nastavujem tak, aby ho klient dokázal dodržiavať vlastne celý život a stal sa pre neho prijateľný a nechcel ho zmeniť.

Médiá a influenceri nám radia zaručene fungujúce potraviny či výživové doplnky, ktoré „rozpustia“ tuk v našom tele. Ako vnímate vy ako nutričná poradkyňa a odborníčka na výživu to, že dnes majú ľudia prístup k obrovskému množstvu takýchto „zaručených“ informácií? Je internet v tejto oblasti pre ľudí užitočný alebo skôr v praxi vidíte, že napácha veľa škôd na metabolizme dôverčivých ľudí?
Naozaj je internet „všemohúci“ v rôznych informáciách. Často ku mne prídu klienti doslova nabúchaní informáciami. No často sa aj stane, že v protichodných informáciách majú zmätok a nevedia čo je správne a čo nie. A mojou úlohou je uviesť ich na správnu mieru. Vždy im však hovorím, aby informácie čerpali z overených zdrojov, štúdií a pod., a nie zo zdrojov ako „jedna pani povedala“. To, čo platí na jedného nemusí platiť na druhého. Preto aj ja ku klientovi vždy pristupujem osobitne. 
Čo sa týka „zaručených a zázračných“ doplnkov na chudnutie, jednoznačne dávam od nich ruky preč. Áno a často narobia viac škody ako osohu. Potom prvé mesiace stabilizujeme organizmus, rozbiehame metabolizmus a až potom telo začína reagovať.  Je potrebné si uvedomiť, že ak telo ničíte a „humplujete“ 10-15-20 rokov, nie je možné, aby ste nejakou tabletkou v priebehu pár dní alebo mesiaca schudli bez námahy. Z praxe mám odsledované, že cca ¾ roka až 1 rok trvá klientovi, aby schudol a aj udržal si svoju novú hmotnosť tak, aby nedošlo k jojo efektu. 

Čo je podľa vás za úspechom štíhlych ľudí? Ako sa im darí udržať hmotnosť? A teraz nemyslím mladé ženy pred tehotenstvom. Vy sama ste maminou dvoch tínedžerov. Bojovali ste s váhou po tehotenstvách?
Ani ja nie som výnimka, tiež sa na mňa nejaké to „kilo“ počas tehotenstva  nalepilo. Pri staršej dcére som pribrala 15 kg a pri synovi 17 kg. A keďže som, žiaľ, oba pôrody rodila sekciou, kilogramy mi začali ubúdať neskôr. Stravovanie som si upravila tak, aby deťom nespôsobovali bolesti bruška, no jedávala som často a v malých porciách.
Veľmi mi chutila zelenina a ovocie a tie boli často na mojom tanieri. Akonáhle som mohla cvičiť tak som okrem prechádzok a chôdze zaradila aj intenzívnejšie cvičenie. No a keď deti začali chodiť a obe boli naozaj živé, tak potom už išli kilogramy dolu samé. 
A čo je za úspechom štíhlych ľudí? Osobne si myslím, že v prvom rade disciplína. Aj keď zhrešia vo svojom jedálničku, okamžite dokážu nabehnúť na svoj pôvodný jedálniček a prejedanie a zhrešenie nepokračuje ďalšie dni, pretože to sa už ťažšie odstraňuje. Určite jedávajú pravidelne či je to 3 x alebo 5 x, prípadne 7 x, no podstatné je, že je to pravidelne. 
Ďalším podstatným bodom je, že sa neprejedajú, jedia skôr pomaly a jedlo si vychutnávajú. A čo je podstatné, necítia sa dobre ak priberú nejaké tie „kilá“ navyše.

Ak by ste mali zhrnúť najčastejšie dôvody, pre ktoré za vami vaši klienti chodia, ktoré to sú?
Jednoznačne vyhráva zníženie hmotnosti. Ďalej sú to ich zdravotné problémy, často sú to aj potravinové intolerancie. No navštevujú ma aj klienti, ktorým zistili nejaké ochorenie, pri ktorom musia zmeniť stravovanie. 
A keďže pri dnešnej zaneprázdnenosti lekárov pacient dostane len nejaké všeobecné informácie, často si sami nevedia poradiť. V malom počte sú to aj deti alebo tínedžeri, ktorí majú problém s hmotnosťou, alebo majú zdravotné potreby a musia zmeniť stravovanie.

Záverom a trochu odľahčene – ak by ste mali do jednej vety zhrnúť ako sa dostať rýchlo do plaviek, čo by ste našim čitateľkám poradili?
Dodržujte 5P – pravidelnosť (3-5x denne), pestrosť (tanier má byť farebný a využívajte sezónne ovocie a zeleninu), veľkosť porcie (jedzte do polosýta a neprejedajte sa), pitný režim (aspoň 1,5 - 2 litre denne) a pohyb (aspoň rýchla intenzívna chôdza 30-60 minút denne). 
Keď sa toho budú držať a k tomu v popoludňajších a večerných hodinách vynechajú sacharidy (prílohy, cestoviny, pečivo, sladkosti a ovocie). ich nástup do plaviek naberie doslova raketovú rýchlosť.


Komentáre