Chronický stres ako zabijak zdravia: Čo všetko robí s naším telom?

Každý z nás bol niekedy v strese. Tomuto stavu sa vyhneme iba ťažko, rovnako ako melancholickým náladám alebo pocitom smútku. Ak sme však pod dlhodobým stresom, je to už iná šálka kávy. Čo teda chronický stres dokáže s našim telom a ako ovplyvňuje naše zdravie?

Zbavte sa príčiny svojho stresu, v opačnom prípade si ničíte svoje zdravie

Dlhodobý stres postihuje nielen ľudskú psychiku, ale aj telo. Ak je príčina vášho chronického stresu akákoľvek, mali by ste ju razantne ukončiť. V opačnom prípade robíte svojmu telu naozaj medvediu službu. Akým spôsobom sa teda na vás chronický stres najčastejšie podpíše?

Pribúdajúce kilá na váhe

Chronickému stresu môžete v prvom rade poďakovať za rapídny nárast kilogramov. Pri dlhodobom strese sa totiž do ľudského tela vyplavuje stresový hormón kortizol, ktorý okrem iného podporuje vyššiu chuť k jedlu. A čo je teda charakteristické pre dlhodobo vystresovaného človeka? Zle a málo spí, nemá energiu na pravidelné cvičenie, a naopak útechu nachádza najlepšie v tučných, vyprážaných či sladkých pokrmoch. A tak idú prirodzene kilá veľmi rýchlo hore.

Máte oslabenú imunitu a ste častejšie chorí

Nie je tajomstvom, že sa dlhodobý stres podpisuje najmä na celkovom zdraví. Ľudské telo, ktoré je dlhší čas vystavené nadmernému stresu, produkuje vyššie množstvo stresového hormónu kortizolu, v dôsledku čoho sa samo oslabuje. Chronickému stresu tak môžete poďakovať za to, že negatívne ovplyvňuje váš imunitný systém, v dôsledku čoho ľahšie podliehate bakteriálnym i vírusovým infekciám.

Vaša alergia sa prejavuje oveľa intenzívnejšie

Ak ste na niečo alergickí, chronický stres môže zapríčiniť, že sa vaša alergia prejaví v oveľa intenzívnejšie forme. V krajnom prípade môže stres vyvolať aj novú alergiu.

Vaša pokožka má sklon k tvorbe akné

Ste aj vy pod dlhodobým stresom? Možno, že ste si všimli to, že vaša pokožka na tvári, ale aj na chrbte, krku či rúkách vyzerá, ako by ste znovu prechádzali pubertou. Chronický stres totiž neblaho ovplyvňuje tiež stav kože. V dôsledku vyššej produkcie stresového hormónu je vaša pokožka citlivá a má sklon k tvorbe akné a bolestivých vriedkov. A nielen to! S dlhodobým stresom je spájaný aj rozvoj lupienky alebo ekzému.

Máte problémy so spánkom

To, že by ste mali vo svojom živote pribrzdiť a pokúsiť sa reštartovať spoznáte aj tak, že kvôli nadmernému stresu začínate mať problémy so spánkom. Keď si večer ľahnete, vašou hlavou stále bežia nepríjemné starosti, v dôsledku čoho sa len prevaľujete a nedokážete zaspať. A keď zaspíte, zdajú sa vám zase nočné mory. Presne táto skutočnosť je známkou toho, že je s vami niečo v neporiadku a že by ste sa mali zamyslieť nad štýlom svojho doterajšieho života.

Prepadáte do úzkostných až depresívnych stavov

Chronický stres a ľudská psychika tvoria jednu spojenú nádobu. Dlhodobý stres sa teda nepekne podpisuje aj na stave ľudskej duše. Kvôli nemu začínate byť so svojím životom nespokojní, náladoví a podráždení. Často máte pocit, že je toho na vás príliš a najradšej by ste zaliezli niekam do kúta a boli sami. K tomu všetkému vás môžu dohnať dokonca až úzkostné a depresívne stavy.

Vytvárate si partnerské problémy

Dlhodobý stres neprospieva ani vášmu sexuálnemu životu. Ak vás bude taký pracovný stres pravidelne prenasledovať až domov a nezbavíte sa ho ani večer v spálni, na obzore sú vzťahové a sexuálne problémy. V dôsledku chronického stresu sa vám zníži sexuálna túžba. A keď namiesto posteľových hier dáte prednosť premýšľaniu o svojich pracovných problémoch, vášmu náprotivku sa to rozhodne nebude páčiť.

Zdroj foto: pexels.com


Komentáre