Odkiaľ pochádzajú prírodné pleťové séra Callys?

Drží si svoje meno vo svete hodinárstva, zlatníctva a kozmetiky. Hovoríme o Švajčiarsku, centre luxusu, krásnej prírody a prosperujúcej ekonomiky. Čo znamená, keď kozmetický produkt pochádza zo Švajčiarska? Nahliadli sme do laboratória, ktoré je “domovom” novinky v oblasti prírodnej kozmetiky, značky Callys. Zaujímalo nás, v čom je švajčiarsky pôvod lukratívnejší od akejkoľvek inej krajiny. Veď predsa, ako sa hovorí: “presná ako švajčiarske hodinky” môže byť aj kozmetika. Obzvlášť tá lokálna. 

Laboratórium, ktoré je domovom produktov Callys sa nachádza v malom mestečku Vevey, na brehu známeho Ženevského jazera - najväčšieho švajčiarskeho a francúzskeho jazera. Dostatok vlahy a zelene, ktorý je na tomto mieste už na prvý pohľad nepostrádateľný nám naznačuje, že ak je reč o prírodnej kozmetike, štandardy pre jej vývoj sú tu viac než priaznivé.


Nielenže je laboratórium vsadené v dokonalej scenérii, takmer celý proces výroby je poháňaný vlastnou energiou vďaka solárnym panelom. Vyzerá to, že technologicky pokročilý nemusí automaticky znamenať neekologický. Laboratórium integruje najmodernejšie technológie výroby kozmetiky na trhu, výsledkom čoho sú inovatívne riešenia aj v oblasti starnutia pleti, ktoré ponúka značka Callys. No a čo vlastne prívlastok “švajčiarsky” vo svete kozmetiky znamená? Akýkoľvek produkt vyrobený s týmto prívlastkom musí spĺňať prísne legislatívne normy. Pôvod ingrediencií, vývoj produktu, pozorovanie správania jednotlivých látok a v neposlednom rade jeho udržateľnosť - to všetko spadá do výrobného procesu, ktorý, ako sa zdá, nie je len o zmiešavaní. Vysoko nastavené štandardy je práve to, čo robí švajčiarsky produkt švajčiarskym. Na výrobu a registráciu akéhokoľvek produktu na trhu musí 80% z celého produktu pochádzať práve zo Švajčiarska. Ušetriť na výrobe je preto pre švajčiarsku značku prakticky nemožné. Alokovať produkciu alebo jej časť do krajiny s nižšou cenou práce a zvýšiť tak predajnú maržu nepripadá do úvahy. Vyššia predajná cena švajčiarskych produktov nie je preto výmysel, je to zrkadlo kontroly kvality, ktorou produkt prechádza.


Séra Callys nie sú výnimkou. Za ich vývojom stojí člen švajčiarskej komory pre kozmetológiu Fortunato Torre, ktorý sa chémii venuje už niekoľko desaťročí. Zaráža vás výraz chémia? Výrobu kozmetiky, dokonca aj tej prírodnej, nazvať chémiou môžeme. Často sa šíri názor, že prírodná kozmetika je opakom údajnej chémie, nemyľme si však chemické, tzv. “syntentické” látky s chémiou ako prírodnou vedou. Ide totiž o skúmanie zloženia látok, ich vlastností a interakcií. Skúmanie a kombinovanie môže prebiehať aj niekoľko rokov, kým produkt nadobudne finálne charakteristiky. Na druhej strane treba tiež pozorovať, ako sa produkt správa plynutím času a zabezpečiť, aby si zachoval 100% stav v priebehu dlhšieho obdobia. Práve tomu hovoríme jeho “udržateľnosť“. Značka Callys sa sústredí výhradne na vývoj sér, pretože verí, že séra sú kľúčové pre dlhodobé neinvazívne riešenie starnúcej pleti. V porovnaní s krémom má sérum nízku molekulárnu hmotnosť a vďaka rýchloabsorpčným schopnostiam ho pleť naozaj vypije okamžite. Aktívne látky sa tak dostanú do vnútornej vrstvy pokožky a vyživia ju zvnútra. Zloženie produktu sa stáva kľúčovým, pretože ide o hĺbkovú výživu. Séra Callys riešia rôzne problémy a aspekty pokožky, komplexne spomaľujú jej starnutie. Nenahraditeľnú úlohu v každom z nich má kyselina hyalurónová, ktorá je rastlinného pôvodu a pre tých, ktorí ešte nevedia - vďaka svojim hydroskopickým vlastnostiam dokáže v pleti udržať 1000-krát viac vody ako je jej vlastná hmotnosť. Nie je to samozrejme len o vode. Ako všetko, aj pleť má viacero tvári a jej aktuálny stav závisí od rôznych faktorov, vrátane časti dňa, ročného obdobia, životného štýlu a iných. Preto nie je možné používať jeden produkt celý život a je dôležité ho striedať.


Značka Callys má v portfóliu päť sér, ktoré sa dajú kombinovať podľa aktuálnej potreby. Aktívne látky sa dostávajú do pleťových tkanív a obnovujú tvorbu kolagénu. Pre ženy, ako aj mužov je dôležité nezabúdať na starostlivosť o vlasovú pokožku, preto máme v ponuke Capilor, skutočne omladzujúcu formulu na posilnenie vlasových korienkov a kontrolu nad ich vypadávaním. Ak spomíname ročné obdobia, každé si nesie svoju najčastejšiu “daň”. Tou letnou je častokrát zvýšený výskyt pigmentových škvŕn, jeseň a zima sú sprevádzané dehydratáciou  a stratou pružnosti alebo už spomínaným vypadávaním vlasov. Zatiaľ čo v lete vám sérum môže nahradiť denný krém, v zime sa stane jeho najlepším parťákom. Pri vývoji má Callys všetky tieto potreby na zreteli a sústredí sa na malý sortiment výrobkov s o to väčším dôrazom na kvalitu. Dá sa povedať, že vývoj je tá najnáročnejšia a “najhodinárskejšia” práca, netreba však podceňovať ani samotnú výrobu, ktorá prebieha vo vyhradených priestoroch laboratória. Séra sa “varia” vo veľkých antikorových nádobách a to za prítomnosti zamestnancov, ktorí kontrolujú jednotlivé fázy výroby. Dôležitá je v tomto prípade presnosť a načasovanie, pretože od toho záleží výsledná uniformnosť sér. Výroba trvá jeden deň a keď je všetko hotové, séra sa premiestňujú do ďalších priestorov vybavených prístrojmi na ich plnenie. Plnenie je zautomatizované, naopak, konečné balenie do plastových recyklovateľných obalov prebieha manuálne, každé jedno sérum prejde rukami zamestnancov. To je posledná fáza predtým, ako sú séra doručené na miesto predaja.


Ako vidíte, balenie sér je transparentné rovnako ako celý proces výroby, práve v tom spočíva ich “švajčiarskosť”. Vo forme striekačky je sérum sterilné po celú dobu užívania, ktorá je mimochodom jeden mesiac a neprichádza do kontaktu so vzduchom. Aj to je dôkazom filozofie udržateľnosti, ktorá je dopredu premyslená už od začiatku navrhovania balenia. Síce prívlastky ako vegánske, netestované na zvieratách a hypoalergénne sa dnes môžu zdať ako samozrejmosť, nemusí tomu tak byť. Bežný klient, či už je to žena alebo muž, dôveruje predajcovi a nezamýšľa sa nad cestou, ktorú si produkt prešiel. Neznamená to, že niečo robí nesprávne, avšak ten, u koho si produkt zakúpil musí byť v danej oblasti vzdelaný a poradiť mu s výberom. Callys preto výrobný proces nekončí za dverami laboratória či u distribútora danej krajiny, ale vyberá si miesta predaja, ktoré tieto kritéria spĺňa. Séra si môžete zakúpiť výhradne v profesionálnych salónoch, klinikách a u dermatológov, ktorí vám radi poskytnú viac informácii. Častokrát produkty sami užívajú a len na základe dobrej skúsenosti následne odporúčajú. Aj na Slovensku tak vďaka Callys môžeme ľudí ošetrovať so švajčiarskou precíznosťou a dôrazom na kvalitu. 


Komentáre