7 byliniek, ktoré si poradia s bodnutím hmyzu

Poštípanie hmyzom patrí k tým menej príjemným tváram leta. Málokto sa mu dokáže vyhnúť. Ak so sebou nenosíte mastičku, ktorá si so štípancami poradí, využite prvú pomoc z prírody.

Skorocel
Skorocelový sirup proti kašľu pozná takmer každý. Ale tušili ste, že táto bylinka perfektne pôsobí aj proti bolesti spôsobenej hmyzom? Látky obsiahnuté v ňom zmierňujú nepríjemné pálenie. Stačí v prstoch roztlačiť list, ktorý na dané miesto priložíte. Úľava je takmer okamžitá. Naviac má protizápalové a antibiotické účinky.

Šalvia lekárska
Pomáha čistiť krv, lieči črevá, zmierňuje nafukovanie aj zahlienenie. Šalvia je oceňovaná aj pre jej antioxidačné, antibakteriálne účinky. Hravo si poradí s podráždenou kožou po bodnutí hmyzom. Stačí roztlačiť pár listov v ruke a priložiť na ranu. Doma si tiež môžete pripraviť šalviovú tinktúru.

Sedmokráska
Na záhradách jej je plno. Ide o významné liečivo. Zlepšuje trávenie, pomáha pri vykašliavaní, pôsobí protizápalovo a hojivo. Neblahé účinky po bodnutí hmyzom veľmi účinne zmierňuje. Stačí roztlačiť pár lístkov a priložiť ich.

Mäta prieporná
Táto bylinka má intenzívnu a osviežujúcu chuť. Hodí sa nie len na prípravu mojita ale aj na čaj pre lepšie trávenie. Rovnako tak ju môžeme použiť aj na podráždenú pokožku po bodnutí.

Aloe vera
Vo vnútri jej listov sa skrýva doslovo zázračný balzam podporujúci hojenie, hydratáciu a skľudnenie pokožky. A to všetko je potrebné aj po bodnutí hmyzom. Odrežte kúsok listu a priložte gélovú tekutinu na ranu. Ma protizápalové účinky a poradí si aj s baktériami a plesňami.

Levanduľa lekárska
Bylinka, ktorá si našla miesto v nejednej slovenskej záhrade. Nie len že odpudzuje dotieraví hmyz, ale aj dokáže liečiť následky po jeho napadnutí. O čo viac, pôsobí tiež dezinfekčne.

Petržlen
Svrbenie a pálenie po bodnutí hmyzom dokáže zmieniť tiež bylinka, ktorú by ste skôr dali do polievky. Petržlenová vňať má detoxikačné, antiseptické, skľudňujúce ale aj hojivé účinky. Stačí ju priložiť na miesto poranenia.

Poznáte ešte nejaké bylinky, ktoré pomáhajú v boji? Nechajte nám komentár pod článkom.
Zdroj foto: pexels.com

Komentáre