Protesty v USA a hnutie Black Lives Matter zasahujú aj do produkcie televíznych staníc

Spojené štáty v súčasnosti prechádzajú vážnymi sociálnymi a ekonomickými problémami. Celé sa to začalo kvôli dvadsaťdolárovke, ktorou sa istý černoch – George Floyd snažil zaplatiť za cigarety v samoobsluhe Cup Foods v Minneapolise v štáte Minnesota na severe USA. Obsluhe sa však podávaná bankovka zdala byť falošná a tak zavolala políciu. Tam niekde sa zrodili zárodky hnutia Black lives matter – policajný zásah voči podozrivému Georgovi bol neprimeraný a aj keď bol údajne pod vplyvom alkoholu a drog, za nákup cigariet zaplatil životom.


Zábery amatérskej kamery ukazujú krutosť polície a do médií sa medzičasom dostali ďalšie zábery či príbehy iných černochov, ktorí aj pri celkom bežných činnostiach prišli rukou polície o život. K téme sa vyjadrujú všetci – bieli či čierni, obyvatelia USA, speváci, herci, moderátori. V uliciach amerických miest sa spustili rabovačky, prichádza k ďalším útokom na demonštrujúcich v uliciach. Médiá na vzniknutú situáciu reagujú a to aj tak, že prehodnocujú programovú ponuku svojich staníc. Stanica HBO dokonca stiahla „klasiku“ - film z roku 1939 Odviate vetrom. Dôvodom má byť „opis rasovej rôznorodosti“. Film, ktorý získal až osem Oskarov je tak dočasne „v trezore“ – Slováci pamätajúci na komunizmus by mohli povedať.


„Odviate vetrom je produktom svojej doby a zobrazuje niektoré etnické a rasové predsudky, ktoré sa, bohužiaľ, vyskytujú v americkej spoločnosti. Tieto rasistické vyobrazenia sa vtedy mýlili a dnes sa mýlia a my sme cítili, že udržať tento titul bez vysvetlenia a vypovedania týchto vyobrazení by bolo nezodpovedné, “povedal hovorca HBO Max Variety. „Tieto vyobrazenia sú určite v rozpore s hodnotami spoločnosti WarnerMedia, takže keď vrátime film do HBO Max, vráti sa s diskusiou o jeho historickom kontexte a vypovedaním týchto zobrazení, ale bude predstavený tak, ako bol pôvodne vytvorený, pretože inak by to bolo rovnaké ako tvrdiť, že tieto predsudky nikdy neexistovali. Ak chceme vytvoriť spravodlivejšiu a inkluzívnejšiu budúcnosť, musíme najprv uznať a pochopiť našu históriu. “


Okrem filmu Odviate vetrom stanica pozastavila aj seriály, ktoré sa odohrávajú v policajnom prostredí.  


Zdroj obrázkov: Wikipedia,  Wallpaper

Komentáre