Kožná lekárka radí: Bezpečné opaľovanie má svoje pravidlá. Poznáte ich?

Blíži sa dlho očakávané letné obdobie spojené s oddychom v prímorských letoviskách, s častejšími aktivitami vonku a so opaľovaním.

Hnedá opálená pokožka sa v posledných rokoch stala symbolom krásy a dokonalosti, avšak nemali by sme zabúdať na základné pravidlá pri opaľovaní a na účinnú ochranu pred slnečným žiarením.

Prirodzená ochrana kože pred UV žiarením je sprostredkovaná hrúbkou kože a hnedým kožným pigmentom- melanínom. Medzi ďalšie obranné mechanizmy patrí betakarotén v koži, ktorý je významný antioxidant (vychytáva voľné kyslíkové radikály). 

U detí je táto prirodzená ochrana kože nízka, preto by sme ich mali chrániť pred priamym slnečným žiarením a zabezpečiť im v lete pobyt v tieni s adekvátnou slnečnou ochranou. 


Starnutie pokožky
Najzávažnejšími dôsledkami frekventovaného slnenia sú malígne zmeny kože, podľa výskumov sa pravdepodobnosť ich vzniku výrazne zvyšuje pri častej expozícií slnečnému žiareniu bez účinnej ochrany. 
UV žiarenie je jednou z najčastejších identifikovateľných príčin spôsobujúcich predčasné starnutie pokožky, tzv. „fotoaging“. Viditeľnými následkami dlhodobého slnenia je vznik pigmentových škvŕn, vrások a nepravidelností, ktoré sú spôsobené zhrubnutím vrchnej časti kože. 

UV žiarenie
Slnko je najväčším zdrojom žiarenia, podľa vlnových dĺžok sa rozdeľuje na 3 skupiny: ultrafialové (UV), infračervené a viditeľné žiarenie. 
UVA žiarenie preniká do hlbších vrstiev pokožky- do dermis, kde narúša kolagén a elastín, považuje sa za hlavného vinníka predčasného starnutia kože a vzniku vrások. Dokáže prenikať aj cez sklo, preto by sme sa mali chrániť napr. pri dlhšej ceste v aute. 
UVB žiarenie zasahuje najmä vrchné vrstvy pokožky, okrem svojich negatívnych vlastností má na človeka i pozitívny vplyv- stimuluje syntézu vitamín D. 


FOTOPROTEKTÍVA- dostupná ochrana pred slnečným žiarením
Dnes existuje mnoho firiem, ktoré ponúkajú kvalitné opaľovacie prípravky dostupné v lekárni alebo v drogérií. 
SPF (sun protecting factor) udáva pomer medzi dĺžkou trvania expozície po vznik začervenania po ožiarení kože chránenej UV filtrami a kože nechránenej. 
Novodobé výskumy smerujú k vytvoreniu účinného fotoprotektíva, ktoré je schopné blokovať UVA i UVB žiarenie, a zároveň je odolné voči potu, vode, má stabilné vlastnosti a vyznačuje sa jednoduchou aplikáciou. Pri výbere textúry prípravku treba dbať na typ pokožky- na mastnejšiu pleť je vhodný fluid alebo gél, suchšia pleť znesie hutnejšiu konzistencia prípravku.

FYZIKÁLNE (MINERÁLNE) FILTRE
Aktívne látky, ktoré pôsobia na povrchu pokožky a odrazom blokujú prienik UV žiarenia do kože. Ich výhodou je, že pôsobia hneď po nanesení, nevstrebávajú sa do organizmu a sú vhodné pre deti a pre ľudí s citlivou pokožkou. Medzi nevýhody patrí najmä to, že na koži zanechávajú biely neestetický film. 

CHEMICKÉ FILTRE
Tvoria ich látky, ktoré vytvárajú chemickú reakciu a menia UV lúče na teplo. Ľahko sa rozotierajú, avšak účinkujú až po cca 20 minútach od nanesenia. U ľudí s citlivou pokožkou môžu spôsobiť začervenanie a podráždenie pokožky. 

KOMBINOVANÉ PRÍPRAVKY
Obsahujú fyzikálne filtre a v menšej miere i chemicky aktívne látky, čím majú menší alergénny potenciál.

Na čo si dať pri opaľovaní pozor?

  • „najskôr oblečte svoju pokožku, až potom telo“- nanášaním opaľovacieho krému okolo oblečenia sa často stáva, že zabudneme na niektoré dôležité časti tela;  
  • opaľovacie prípravky aplikovať doma, aspoň 20 min. pred príchodom na slnko;
  • nevystavovať sa priamemu slnečnému žiareniu v obedňajších hodinách (cca od 11 do 15 hod.);
  • sledovať expiračnú dobu opaľovacích prípravkov;
  • nepoužívať opaľovacie prípravky, ktoré boli otvorené minulé leto;
  • vyhýbať sa parfumovaným krémom;
  • pri aplikácií opaľovacieho prípravku nezabudnúť na cestičku vo vlasoch, pery a na oblasť za ušnicami;
  • nosiť ochrannú pokrievku hlavy, okuliare;
  • čo najviac sa zdržiavať sa v tieni;
  • dbať na pravidelný pitný režim. 


Komentáre