5 jednoduchých rád, ako si v materstve uchovať zdravý rozum

Či už materská, alebo rodičovská dovolenka, obe obsahujú slovo, ktoré si zvyčajne spájame s odpočinkom. V oboch prípadoch ale o žiadny relax rozhodne nejde. Materstvo je zaťažkávacou skúškou, na ktorú sa hodí dostatok síl. A tiež určitý nadhľad. Máme pre vás 5 rád, ktoré vám pomôžu udržať si duševnú rovnováhu.

Toto obdobie je plné lásky a čarovných momentov, zároveň je ale celkom iné, než na čo ste boli doteraz zvyknutí. Treba si udržať zdravý rozum a zo všetkého toho prebaľovania, kŕmenia, plaču a ďalších sprievodných javov materstva sa nezblázniť. Prinášame vám 5 jednoduchých rád.

1. Zabudnite na dokonalosť
Dokonalosť nikto nepotrebuje. Vo všetkej tej snahe o čo najlepšie spôsoby kŕmenia, starostlivosti o dieťa a starostlivosti o domácnosť by sa mohlo stratiť to najpodstatnejšie, čo vás inokedy nestretne - chvíle strávené s bábätkom. Táto honba za dokonalosťou by vám okrem toho mohla spôsobiť aj úplne vyčerpanie a zdravotné komplikácie, čo nie je účelom materstva.

2. Neobklopujte sa negatívnymi správami
Premýšľajte nad tým, s kým sa stretávate, či vás to náhodou nevyčerpáva. Sledovanie negatívnych správ a rôznych urážlivých komentárov na internete tiež odolnosti voči stresu neprispievajú. Vedci prišli na to, že aj krátka expozícia negatívnemu emocionálnemu obsahu vedie k negatívnym väzbám - človek si vybavuje zlé veci, boja sa o budúcnosť a podobne. Stresujúce momenty spôsobujú pochmúrnosť. Obklopte sa preto príjemnými vecami a situáciami a na prísun negativity zabudnite.

3. Vychutnávajte si pozitívne momenty
Cielene vyhľadávajte pocity starostlivosti, láskavosti a pokoja. Rovnako ako bol preukázaný vplyv negatív na nastavenie vnímania, podobne je to aj s cieleným získavaním pozitívnych vnemov. Myslite na krásne veci, maznajte sa. Chémia mozgu to pretvorí do stavu pokoja a pohody.

4. Nájdite si priestor pre seba
Vašej psychike pomôže, keď si medzi povinnosťami nájdete aj čas pre seba. Môže sa jednať o nejaký koníček alebo drobnú prácu, ktorá vás baví a prináša vám radosť. Prospeje vám tiež kontakt s iným ako materinským svetom.

5. Nestresujte sa únavou
Že je materstvo často spojené s absolútnym nedostatkom spánku, je známe. Ale čo s tým? Zúfalstvo nepomôže. To je jasné už z predchádzajúcich bodov. Okrem toho, že na negatívne emócie reaguje náš mozog, reaguje na ne i dieťa, ktoré potom najskôr bude spať ešte horšie. Výskum ukázal, že na stres z únavy je lepšie vôbec nemyslieť. To, že ho nebudeme riešiť, prispeje k zlepšeniu problému.

Zdroj foto: Freepik.com


Komentáre