Lockdown má ťažký dopad na depresiu u ľudí. Ako sa jej brániť?

Niektorí z nás bojujeme s ochorením samotným, niektorí rovnako „tvrdo“ bojujú s inou situáciou. Keď sa nám darí vyhnúť „hnusobe“, môžeme naraziť na iný typ hnusoby – depresiu. 

Psychológovia upozorňujú na rastúci počet pacientov s diagnózou depresia. Jednohlasne spájajú tento smutný trend práve s lockdownom. Ľuďom chýbajú chvíle s rodinou, stretnutia s priateľmi, či možnosť ísť sa rozlúčiť na pohreb s milovaným priateľom či príbuzným, ktorého stratili. Bohužiaľ, počet úmrtí na či s COVID-19 na Slovensku je stále alarmujúco vysoký. Preto je u nás lockdown stále aktuálny.

Jessica Jackson, Ph.D., licencovaná klinická psychologička a odborná asistentka na Baylor College of Medicine, je presvedčená, že duševné problémy, s ktorými sa mnohí z nás stretávajú práve teraz, nevznikajú preto, že každodenný život v lockdowne je taký ťažký, ale skôr čas, ktorý trávime v lockdowne je pre ľudí pridlhý. A práve preto mnohí prepadnú depresiám.

Neprehliadnite: Chcete byť lepší ako ostatní? Toto sú veci, ktoré úspešní ľudia robia cez víkend


Ak sa u niekoho objaví depresívna nálada, nemôže jednoducho ísť k priateľom a rozptýliť sa v ich spoločnosti. Miesto toho jednoducho zostane sedieť doma so svojimi negatívnymi emóciami, kým buď nezaspí, alebo nezačne pozerať televíziu. V lockdowne je oveľa ťažšie odvrátiť hlavu od všetkého, čo nás trápi a prísť na pozitívnejšie myšlienky.

Prežívanie depresívnych príznakov (ako sú pocity smútku alebo stresu) nemusia nutne znamenať, že trpíte na klinickú depresiu. Depresiaje dlhotrvajúci, intenzívny pocit smútku a bezcennosti spojený s významnými zmenami spánkového režimu a stravovania. „Keď ste klinicky depresívny, často máte pocit, že žijete namiesto farieb čiernobielo,“ hovorí psychologička Jessica Jackson.

Ako sa týmto depresívnym náladám spojeným s aktuálnou situáciou vyhnúť? Odborníci radia nasledovné: 

  • Dajte svoje emócie na papier! Ak svoje myšlienky a pocity spíšete, môže vám pomôcť ich trochu uvoľniť. 
  • Cvičenie je osvedčeným posilňovačom nálady, skúste aspoň 15 minút denne cvičiť.
  • Nájdite si nové hobby. Skúste niečo nové, čo vás bavía robte to, keď na to skutočne máte chuť.
  • Skúste zostať v kontakte s ľuďmi. Aj keď máte možno videokonferencií už plné zuby, skúste si s priateľmi dopisovať – klasicky „retro“. 
  • Zvieratko. Ak máte pozitívny vzťah k zvieratkám a ste si istí, že vám ostane aj po lockdowne, zaobstarajte si domáceho miláčika, ktorý sa bude z vašej prítomnosti doma nekonečne tešiť.

Zdroj foto: pexels.com


Komentáre