Máte doma neznesiteľné teplo? 4 tipy, ako ochladiť interiér bez využitia klimatizácie

Horúce slnečné lúče prúdiace do interiéru cez okná alebo rozpálené steny razom premenia domov v neobývateľnú pec. Ak v lete nechcete alebo nemôžete využiť ochladenie vzduchu pomocou klimatizácie, existuje niekoľko ďalších krokov, ktoré pomôžu znížiť teplo v interiéri na prijateľnú hranicu.

Naučte sa správne vetrať a včas odtieniť slnečné lúče
Pokiaľ horúčavy trvajú niekoľko dní po sebe, dom sa prehreje zvonku aj zvnútra, vrátane samotných múrov. To je potom v podstate nemožné vyvetrať počas dňa. Preto sa odporúča vetrať len v skorých ranných a neskorých večerných hodinách, kedy už vonku nie je neznesiteľné teplo. Najchladnejší vzduch je vonku približne okolo 4 hodiny ráno, je preto vhodné vetrať predovšetkým počas noci. Ideálne je tiež riadený prievan naprieč celým bytom alebo domom s využitím najchladnejšej miestnosti, ktorá presunie chladný vzduch do miestnosti v ktorej potrebujete vzduch ochladiť.

Zatieňte sklenené plochy, okná i terasy
Najväčšou plochou, ktorá púšťa do miestnosti najviac tepla, sú okná. Tie navyše vytvárajú skleníkový efekt. V prípade, že máte v interiéri veľké okná, často nepomôže ani zaclonenie závesov či žalúzií. Najvhodnejším riešením tu býva clonenie z vonkajšej strany, aby sa slnko nedostalo k prehrievaniu skrz sklenenú plochu. S reguláciou horúčavy v interiéri pomôžu tiež protislnečné fólie, ktoré zabraňujú priamemu prestupu tepla. Výhodou týchto fólií je tiež, že zadržia aspoň 98% škodlivého UV žiarenia.

Kúpte si kvalitnú izoláciu
Teplo do interiéru preniká tiež skrz samotné múry, ak domu chýba kvalitná tepelná izolácia. Bez izolácie sa murivo zahrieva a teplo sa tak dostáva dovnútra domu. Najviac samozrejme trpia slnečné strany budovy. Preto vo chvíli, keď pociťujete horúco prenikajúce cez steny, je vhodné zvoliť adekvátnu tepelnú izoláciu. Tú oceníte následne aj v zime, kedy ušetríte vďaka menším tepelným stratám za kúrenie.

Zdroj foto: pexels.com


Komentáre