Zatočte s ekzémami, únavou a ťažkosťami s dýchaním. Strážte si doma vlhkosť vzduchu!

Hrniec s vodou na sporák, do vázy kvety, akvárium a vypraná bielizeň do obývačky, prípadne záclony postriekané rozprašovačom. Pýtate sa, s čím vám tento zoznam pomôže? 

Všetko má svoje pre a proti. Zatiaľ čo ľudia, ktorí žijú v panelových domoch, bojujú s nízkou vlhkosťou vzduchu, tí z tehlových sa stretávajú s vysokou vlhkosťou. Oboje je však pre naše zdravie nevhodné.

Na to, že bývate v priestoroch s nedostatočnou vlhkosťou, vás upozorní nečakaná únava, bolesť hlavy, nesústredenosť, ďalej vysušená pokožka, popraskané pery alebo opuchnuté oči. Dôjsť ale môže aj k závažnejším problémom. Trápiť vás môžu zápaly horných a dolných dýchacích ciest, napríklad zápaly nosohltana, dráždivý kašeľ, plný nos. U detí sa potom zvyšuje riziko laryngitídy.

Vadí aj vysoká vlhkosť
Nie každý však v domácnosti bojuje s nedostatočnou vlhkosťou, ako už bolo spomenuté, obyvatelia tehlových bytov majú starosť opačnú, a to vlhkosť vysokú. Pritom aj tá nášmu zdraviu škodí. Vytvára totiž ideálne podmienky na množenie plesní, roztočov, objaviť sa môžu ekzémy a vyrážky, ale aj vážnejšie ochorenia, ako sú napríklad reumatické ochorenia, chronická nádcha či astma.

Ako bolo povedané na úvod, možností ako vzduch v domácnosti upraviť je neúrekom. Pomôžu napríklad mokré uteráky alebo odparovače na kúrenie, zakúpiť je možné interiérové fontánky. Najjednoduchším spôsobom, ako zatočiť so suchým vzduchom je vetranie, to však má svoje pravidlá.

Vetrajte krátko ale intenzívne
Otvoriť okno treba pravidelne, krátko, ale intenzívne. V zime najlepšie po dobu piatich minút dvakrát až trikrát denne. Riešením je však aj zvlhčovač vzduchu, ktorý pomôže udržať optimálnu vlhkosť, ktorá by mala byť 40–60 percent. Pretože tieto hodnoty sú ale najmä vo vykurovacej sezóne takmer nemožné dodržať, povolajte na pomoc pomocníkov. Odvlhčovač vzduchu je vhodný napríklad do kúpeľní alebo starších bytov v mestskej zástavbe, kde naopak hrozí nadmerná vlhkosť.

Čo môže spôsobiť zlá kvalita vzduchu?

Príliš suchý vzduch:

ochorenia horných a dolných dýchacích ciest;

u detí laryngitídu;

ekzémy;

únavu;

problémy so sústredením;

bolesti hlavy;

podráždenie očí.

Príliš vlhký vzduch:

množenie plesní, roztočov;

ekzémy a vyrážky;

reumatické ochorenia;

chronická nádcha;

astma.


Komentáre