5 tipov, ako bezpečne letieť s bábätkom

Ak aj vy patríte k vášnivým cestovateľkám, ktoré sú doslova zberateľkami pasových pečiatok v duchu hesla „čím viac, tým lepšie“, a potom príde gravidita a vy počúvate „No moja, docestovala si...“, hlavu hore! Letieť s bábätkom sa dá a je to dokonca aj bezpečné!

Viaceré letecké spoločnosti majú dokonca pre deti do 24 mesiacov let zdarma, pokiaľ teda je vaše dieťatko po celú dobu letu uložené vo vašom lone. Vášnivá cestovateľka a zároveň autorka blogu „Walking on travels.com“ Tai Kojro-Badziaková dáva tipy pre rodičov ako s bábätkom cestovať letecky.

„V čase, keď moja dcérka dosiahla vek dvoch rokov, letela so mnou do 11-tich rôznych destinácií s celkovým počtom 26 rôznych letov. V Karibiku sme nastúpili na 10 miestne lietadielko, sedela so mnou aj v 737-čke na nočnom lete do Ríma, „hopli sme“ aj na rýchle lety z Chicaga do Atlanty, Kalifornie, New Orleansu a Denveru.“

Podľa blogerky platí, čím menšie bolo jej bábätko, tým jednoduchší bol s ním presun lietadlom. Mala pripravené všetko od štuplov do uší až po náhradné oblečenie tak pre dcérku ako aj pre seba. Na jednom lete zažila ako iné malé dieťa 3 sedadlá pred nimi pri štarte lietadla zvracalo. Asi nie je nič horšie ako letieť 2 či 3 hodiny a mať na sebe ostatky mliečka vášho drobčeka. Preto si vezmite náhradné oblečenie aj pre vás, ideálne aj náhradnú dečku a plienku na odgrgnutie, ktoré sa vám môžu v lietadle zísť.

Vyberáme niekoľko z jej tipov:
1. Noste svoje dieťatko v detskom nosiči počas letu tak dlho, ako to len pôjde.
2. Vždy si overte, aké sú predpisy ohľadom prepravy autosedačiek v lietadlách na všetkých letoch, ktoré vás čakajú. Niektoré letecké spoločnosti môžu vyžadovať poplatky za ich prepravu, iné nie.
3. Okno či ulička? Ak je vaše dieťatko ešte malé, môžete sa kľudne usadiť aj pri okne. Akonáhle však už vo vašom lone sedí lezúň, preferujte skôr miesto pri uličke.
4. Čo na seba? Pohodlné legíny, tričko a bunda s vreckami. S veľa vreckami. 
5. Overte si čo vám prejde pri bezpečnostných kontrolách na letiskách. Fľaška s materským mliečkom by mala byť ok, niekde povoľujú aj džús či dojčenskú vodu.
6. Nezabudnite na niečo k „zahryznutiu“. Mrkva, jablko, hrozno, keksíky, buďte pripravená. Pre dieťa, ale i pre seba. Ak podávajú jedlo práve v čase, keď je vaše dieťa pri plnom vedomí, mať ho v lone a zároveň mať sklopenú tácku a na nej podnos s jedlom a nápojom, už len tá predstava je zložitá. Je teda možné, že zostanete hladná a skôr sa vám podarí zahryznúť do jabĺčka ako do servírovanej stravy.

Šťastný let!

Čo si myslíte o lietaní s bábätkom? Dajte nám vedieť do komentára. 

Zdroj foto: unsplash.com


Komentáre