Ktorý rok manželstva je najťažší? Budete prekvapení!

Prvý rok manželstva je podľa mnohých psychológov najťažší. Prečo? A ako to prežiť bez ujmy? Prinášame vám pár rád, vďaka ktorým nepobežíte po roku k rozvodovému súdu. Nebude vás trápiť manželská kríza, ale naopak bude vaša láska ešte pevnejšia.

Prvý rok manželstva je skúška. Pre mladé, bezdetné páry to môže byť krutý skok do nudnej reality. Majú za sebou bláznivé obdobie zamilovanosti, ktoré odznelo, keď začali plánovať svadbu. Po celý čas, čo boli spolu, sa niečo dialo.  Páry sa ale môžu cítiť pod tlakom. Nechcú sklamať seba, pretože si niečo sľúbili - rodičov, ktorí sa tešia na vnúčatá, kamarátov, ktorí im fandia atď. Ako keby všetka zábava skončila a páry sa zrazu musia chovať dospelo, rozumne a zodpovedne. Ako sa s týmito nástrahami vysporiadať?

Bavte sa
Svadba nemá vplyv na zmenu vašich pováh, ste to stále tí istí ľudia, tak sa tak správajte. Boli ste zvyknutí tráviť každú sobotu na party? Trávili ste čas dobrodružnými výpravami do prírody? Pokračujte v tom!

Rozprávajte sa o svojich očakávaniach
Do manželstva každý vstupuje s nejakými predstavami a očakávaniami. A je o nich nutné hovoriť. Ideálne už pred svadbou, alebo po nej, pretože veľa vecí sa v priebehu času vplyvom osobného rastu, s vekom a pribúdajúcimi skúsenosťami mení. Kedykoľvek začnete od života alebo od partnera niečo vnútorne chcieť, mali by ste mu to povedať.

Ako pár by ste si mali stanoviť dlhodobé manželské ciele aj aktuálne priority. Môže to byť čokoľvek od stavby nového domu, cez detí, až po cestu okolo sveta.

Povinnosti si rozdeľte spravodlivo
Niekedy to príde prirodzene a nie je nutné o tom hovoriť. Tak nejako vyplynie, že vy máte na starosti upratovanie a muž varí. V opačnom prípade si ale povinnosti týkajúce sa domácnosti, detí, áut, domácich maznáčikov a všetkého spoločného, spravodlivo rozdeľte. Ani jeden by nemal mať pocit, že je v jednom kole, zatiaľ čo druhý nerobí nič. Takáto nerovnováha bude zdrojom zbytočných hádok.

Hádajte sa férovo
Nesnívajte, žiadny vzťah neexistuje bez hádok. Ak vás ale nemajú zničiť, musíte sa hádať férovo. Chcete mať pravdu za každú cenu, alebo chcete nájsť kompromis? To je zásadná otázka, ktorú si vždy položte. Potom dodržiavajte pravidlá férovej hádky. Neútočte na partnerove slabiny, nebuďte na seba zlí, sprostí a krutí. Nevyčítajte si staré krivdy, vzájomne sa vypočujte a hľadajte kompromis. Len, ak si nebudete počas hádky obaja ubližovať, môžete z nej obaja výjsť spokojne.

Stretávajte sa s inými pármi
Čím viac fungujúcich párov vo svojom okolí máte, tým je väčšia šanca, že budete mať podobne pekný vzťah. Napríklad rozvod priateľov vždy ovplyvní aj vaše manželstvo. S dobrými pármi máte okolo seba ľudí, od ktorých môžete odkukať, ako na to a naviac, keď máte nejaký problém, máte za kým zájsť za radu.

Manželstvo nie je rovná cesta
Neočakávajte nemožné. Manželstvo nie je rovná cesta, po ktorej budete spokojne kráčať ruka v ruke, pokým vás smrť nerozdelí. Je to skôr krivolaká cesta plná výmoľov, kopcov a skál, ktoré treba prekonať.

Jednoducho raz ste hore, inokedy dole. Niekedy je vás životom zaliaty slnkom, inokedy to medzi vami škrípe. Sú dni, kedy sa milujete, a dni, kedy sa nenávidíte. A všetko je to v poriadku, keď to nevzdávate pred prvým problémom.

Zdroj foto: Unsplash 


Komentáre