Aké je to byť bikini fitnesskou? Opýtali sme sa známej fitnessky

Vyspovedali sme úspešnú fitnessku Luciu Kodadovú. Čo všetko obnáša tento šport?

Si známa bikini fitnesska, čo ťa nakoplo ísť na svoju prvú súťaž?
Zase až taká známa nie som. Nakoplo ma to, že som vždy chcela vyzerať dobre a najmä chcela som mať guľatý zadok. Neskôr som sa spoznala s Denisou Hargašovou, ktorá v tej dobe už súťažila a zamilovala som sa do jej stehien. Šla som sa pozrieť na MSR do Nitry, kde vtedy prvýkrát vyhrala titul Sabina Pleváková a povedala som si, že aj ja chcem vyzerať ako ona (a nikdy sa mi to nepodarilo :D).


Je príprava na súťaž náročná? Čo všetko to obnáša?
Myslím, že príprava je náročná. Niekedy menej, niekedy viac a všetko záleží iba od motivácie. Ak máš správnu motiváciu a vieš čo chceš, ide to aj keď je to tažké. Je to o time-managemente, množstve tréningov a menšom množstve jedla. A takto je to dookola 3 mesiace v príprave. Režim je ale dôležitý aj mimo sezónu.

Ako sa udržuješ mimo súťažnej sezóny? Dopraješ si niekedy aj cheat day?
Na poslednej súťaži som bola minulý rok v máji (majstrovstvá Európy) a odvtedy som sa snažila nájsť zlatú strednú cestu. Podarilo sa. Jem všetko, cvičím tak ako ma to baví a ani s jedným to nepreháňam. Skôr si doprajem cheat meal ako cheat day- už mi tie cheat day až tak nechýbajú.


Chystáš sa ešte niekedy na súťažné pódiá?
To je ťažká otázka. Zatiaľ sa nechystám, aj keď je mi trošku ľúto, lebo v decembri máme Majstrovstvá sveta na Slovensku. Súťažila som 6 rokov a mala som prestávku len jednu sezónu, takže si myslím, že už som tomu venovala naozaj dosť času, energie a aj peňazí. Momentálne si užívam život obyčajného človeka a sústredím sa na pracovné povinnosti.

Čo by si odporučila ženám, ktoré sa nechcú pripraviť na súťažné pódiá, ale chcú len dobre vyzerať?
Moje odporúčanie je, aby sa hýbali a robili to s radosťou a pre seba, aby rozumne a zdravo jedli a počúvali svoje telo. Nenechajte sa zbytočne „zmagoriť“ nejakými detoxami alebo diétami založenými na tom, že ignorujte existenciu jedného z makronutrientov (tuky, sacharidy a bielkoviny)- to je cesta do pekla (kratšia alebo dlhšia).

Robíš aj osobné tréningy a jedálničky?
Osobné tréningy áno, ale klientky si vyberám- trénovanie ma totiž neživí ale baví ;-). A jedálničky...tie nerobím, lebo nemajú význam. Skôr sa snažím ľudí naučiť rozmýšľať o tom čo a kedy jedia, z čoho priberajú a čo im pomôže schudnúť. Písať na papier jedálniček ešte nikomu nepomohlo, pokiaľ ho aj nedodržiaval :D.


Mnohé ženy trápi celulitída, dá sa s ňou bojovať alebo je to genetika?
Celulitída je spôsob ukladania tuku pod kožou- preto trápi väčšinou ženy (muži majú väčšinu tuku viscelárneho, čo je nebezpečnejšie zdravotne ale lepšie to vyzerá). Znamená to teda, že redukciou tuku môžeme zredukovať aj celulitídu. A redukcia telesného tuku ide ruka v ruke s pohybom a zdravou stravou. Samozrejme celulitídu u žien zhoršuje aj hormonálna nerovnováha počas mesiaca, alkohol a nezdravé tuky. To sme ale zase pri tej zdravej životospráve.


Mnoho žien je v dnešnej dobe zaneprázdnených, aký rýchly a efektívny druh cvičenia, prípadne cvik by si im odporučila, aby sa udržali stále fit?
Udržať sa fit znamená nezadýchať sa do schodov a cítiť sa dobre svojom tele?! Ak áno tak potom je dobré všetko čo nám robí radosť. Účinné sú intervalové cvičenia (šprinty, švihadlo, kruhové tréningy, prípadne tabata s expandérmi, prípadne plávanie). K tomuto ale ja osobne nemám veľmi vzťah. Ja sa udržiavam vo fit vo fitku a keď potrebujem trochu zhodiť jednoducho pridám na intenzite silového tréningu (pridám počet opakovaní v sériach a skrátim pauzy medzi nimi).

Zdroj foto: Zdeněk Dyrák, Michal Rusina

Komentáre