Na TOTO sa pripravte! 5 vecí, s ktorými bojuje každý rodič

Každé dieťa je originál, avšak všetky sú aj tak rovnaké. Bez ohľadu na všetky jedinečnosti, ktoré sa k vášmu dieťaťu viažu, v tomto ste rovnakí ako milióny ďalších rodičov po svete. Týmto si jednoducho prejde každý rodič.

Možno máte doma blonďavého anjelika s výtvarným nadaním alebo malého mudrca, ktorý vie čítať od troch rokov. Akonáhle dôjde na tieto „vývojové“ štádiá, sú na tom všetci rodičia rovnako. Len sa mierne mení miera daných rodičovských útrap, ale inak sú v tomto smere ako cez kopirák.

Nočné budenie
Jasné, sú deti, ktoré preplačú celé noci, a potom sú deti, ktoré sa prebudia len na kŕmenie. Lenže pre všetkých rodičov na svete, ktorí boli doteraz zvyknutí ísť si ľahnúť večer do postele a ráno z nej vstať, je to veľký nezvyk. Naviac, nikto sa nevyhne detským nočným morám ako je rast zubov, choroby alebo jednoducho veci, ktoré majú na detský spánok zlý vplyv. Preto sa všetci rodičia pýtajú, kedy ich dieťa bude spať už celú noc, obzvlášť, ak s nimi prežili divoký deň. Nikto sa nedočká jasnej odpovede. Aj trojročné dieťatko má z času na čas zlú noc.

Neposedné ručičky
Prichádzajú väčšinou vo chvíli, kedy sa dieťa dokáže postaviť. To je okamih, kedy dočiahne na šuplíky aj skrinky, ktoré boli doposiaľ nedosiahnuteľné. Neexistuje dieťa, ktoré by si neprešlo fázou, kedy nie je väčšej zábavy ako otvárať a zatvárať šuplíky a vyťahovať z nich všetko, čo je v nich uložené. Niekoľko mesiacov tak vaša domácnosť bude pripomínať skládku. Pomôcť môžu najrôznejšie zábrany, ale skutočne ich chcete mať všade? Niektorý rodičia vyriešia situáciu tým, že veci preložia vyššie, avšak príde obdobie, kedy dieťa dočiahne všade.

Koniec plienkám
Niekto sa plienok zbaví po roku, niekto po dvoch a niekto aj neskôr. Všetci si ale prejdú obdobím nehôd, ktoré sa nesie v znamení neustále prezliekania a otázok „nepotrebuješ ísť na WC?“ Vo výhode sú len tí, ktorým toto obdobie chodenia na nočník vyšlo v lete. Vymeniť šaty alebo krátke nohavice je jednoduchšie ako prezliekať zimnú kombinézu.

Ja sám
Všetci rodičia sa snažia dieťa viesť k samostatnosti. Aby sa samo najedlo, oblieklo, samo sa dokázalo hrať, zabaviť sa, vyčistiť si zuby a podobne. Lenže, príde obdobie, kedy „ja sám“ obliekanie znamená, že ním nestrávite 5 minút ale napríklad pól hodiny. Ale niekedy ide aj o život. Napríklad, keď si dieťa zoberie do rúk nôž a chce si nakrájať mäso samé.

Obdobie hnevu
Nie sú to len scény z filmov. Aj v „lepších rodinách“ sa krpci občas váľajú v záchvate hnevu po zemi. Kopú nohami a jačia, ako by ich niekto vraždil. A to všetko len preto, že chcú ďalší cukrík. Toto obdobie je normálna vývojová fáza a vlastne značí, že s dieťatkom je všetko v poriadku. Uvedomuje si samé seba a učí sa vytvárať si vlastné názory, rozhodovať sa a presadzovať svoje priania. Jednoducho všetko, čo robia dospelí. Len ešte nevie, ako presne na to. Najhoršie to býva okolo tretieho roku života. Ale verte, nie ste v tom samé. Ide o to len vydržať a dôsledne stanoviť deťom hranice, kam až môžu zájsť.


Komentáre